Önümüzdeki Hafta Kripto Para Piyasasına Bunlar Damga Vuracak!

Kripto para piyasası, yatırımcı duyarlılığını ve piyasa gidişatını yönlendirebilecek önemli olayların damgasını vurduğu önemli bir haftaya hazırlanıyor. Bitcoin yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, önemli enflasyon verileri ve çeşitli gelişmeler ortaya çıktıkça beklentiler artıyor. FED duyurularından blockchain yükseltmelerine kadar uzanan bu olayların önümüzdeki günlerde piyasa dinamiklerini etkilemesi beklenmekte. İşte detaylar…

Kripto para piyasasında FED rüzgarı

Bu arada, FED Başkanı Jerome Powell’ın olası faiz indirimlerine işaret eden ifadesinin ardından enflasyon verileri ağırlığını koruyor ancak zamanlama belirsizliğini koruyor ve bu da kripto pazarındaki tartışmaları artırıyor. Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı açıklamalar, enflasyonun %2’de sürdürülebilir olması halinde faiz indirimlerinin yakında gelebileceğini öne sürüyor.

Piyasa beklentileri, birden fazla kesintiye ilişkin yılın başındaki tahminlerden Haziran ayındaki ilk kesinti tahminine doğru kayıyor ve 2024 sonuna kadar toplamda yüzde puanlık bir düşüşe ulaşıyor. Ayrıca Powell, ekonomi toparlanırken politikaların normalleşmesi konusunda temkinli bir yaklaşım sergileyerek resesyondan kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ÜFE alınmakta

FED’in enflasyon değerlendirmesi için hayati önem taşıyan Şubat ayına ait ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin 12 Mart’ta açıklanması planlanıyor. Yıllık TÜFE enflasyonu Ocak ayında %3,1’e düşerken, kripto piyasası yatırımcıları, Fed’in gelecekteki politikasına ilişkin öngörüleri özellikle bekliyor.

Ayrıca Ocak ayında yıllık çekirdek enflasyon %3,9 ile beklentilerin üzerinde sabit kaldı. Ocak ayında Aralık ayına göre bir soğuma eğilimi görülse de TÜFE Fed’in %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor ve bu da ekonomide enflasyonist baskının devam ettiğine işaret ediyor.

14 Mart Perşembe günü Fed’in olası faiz indirim kararlarını etkileyecek olan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) açıklanacak. Ocak ayında ÜFE %0,3 artarak Ağustos 2023’ten bu yana en büyük artışa işaret etti. Öte yandan gıda ve enerji hariç Çekirdek ÜFE de %0,5 artışla Wall Street’in beklentilerini aştı. Bunu göz önünde bulundurursak, Fed’in yaklaşan faiz indirim planlarıyla ilgili potansiyel hamlesi için Şubat ayı TÜFE ve ÜFE verileri kripto piyasası meraklıları tarafından yakından izlenecek.

Ethereum Dencun yükseltmesi

Kripto piyasası yatırımcıları, Ethereum’un merakla beklenen Dencun yükseltmesinin 13 Mart’ta gelmesi nedeniyle iyimser. Yükseltme, aktiviteyi artırması ve genel ilgiyi çekmesi beklenen layer-2 ağlarda işlem maliyetlerinin düşürülmesini vaat ediyor. Yükseltme sonrasında Ethereum fiyatlarında olası bir yükseliş gözlenirken, piyasada belirsizliğin arttığı bir ortamda kripto piyasası yatırımcıları arasında beklentiler yüksek. Ayrıca Ethereum fiyatına ilişkin iyimserlik de SEC’in Ethereum ETF onayı beklentisiyle artıyor.

FED BTFP’si de listede

Ayrıca Mart 2024’ün, ABD bankacılık sektörünü istikrara kavuşturmak için kritik bir plan olan FED’in BTFP’sinin sonunu işaret etmesiyle birlikte, kripto piyasası yatırımcılarının kaygısı artıyor. Banka başarısızlıklarına yanıt olarak başlatılan bu uygulamanın 12 Mart’ta sona ermesi, likidite etkisi ve kripto para birimi fiyatları üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişeleri artırıyor.

Özellikle, pandemik belirsizliklerin ortasında başlatılan program, banka iflasları ve faiz artışlarından kaynaklanan etkileri ortadan kaldırmayı amaçladı ve piyasa istikrarı için çok önemli bir anın sinyalini verdi.

FTX için kripto para toplantısı olacak

FTX Digital, 15 Mart’ta hem müşteri hem de müşteri olmayan alacaklılarla açılış toplantısını düzenleyerek kripto pazarında beklentiyi artırdı. Müzakerelerin sonuçları kripto alanı için önem taşıyor ve potansiyel olarak yatırımcı duyarlılığını ve piyasa istikrarını etkiliyor.

Önemli gelişmelerle dolu bir haftada kripto piyasası, Federal Rezerv’in faiz oranı kararlarını etkilemeye hazır önemli enflasyon verilerinin etkisine hazırlanıyor. Bu beklentinin ortasında, ölçeklenebilirliği artırması ve işlem maliyetlerini düşürmesi beklenen Ethereum Dencun yükseltmesi hakkında iyimserlik var.

Ayrıca Fed’in BTFP’sinin sona ermesiyle birlikte tasfiye endişeleri yoğunlaşırken piyasa katılımcıları ihtiyatlı olmaya devam ediyor. Yatırımcılar bu dinamik ortamda gezinirken, önümüzdeki haftalarda kripto pazarının gidişatını şekillendirecek makroekonomik göstergelerin, teknolojik gelişmelerin ve düzenleyici değişikliklerin kesişimine dikkat çekilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x